jacksonn4787880315cg jacksonn4787880315cg
  • 08-07-2021
  • Mathematics
contestada

Sticky buns sell for $1.25 each,or $10.89 per dozen. how much does each bun cost if purchased by the dozen? How much do you save on 12 sticky buns?

Respuesta :

saradodge48
saradodge48 saradodge48
  • 08-07-2021

Answer:

If you buy per dozen, each buns costs about 91 cents.

You will save $4.11 if you buy per dozen.

Step-by-step explanation:

1.25 * 12= $15

10.89/12= .9075 = .91 cents

15-10.89= $4.11

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. X-7 = -3(x+1) ———- 5 x = [?]
Why do ice cubes float to the top of a glass of water? A) Water has buoyancy. B) Ice has a lower density than liquid water. C) Ice has a higher density than
Can anyone answer this and fast? How was Yip Harburg’s attitude about the Great Depression similar to or different from the attitudes of most people at the time
what is the y-intercept of the graph below?
help, I don't understand orchestra assignment ​
Joe is 3 times as old as Pepe In how many years will Joe be only twice as old as Pepe ? How old are they now? How old will they be? When will they be the same a
During a sale, Betty found swing sets on sale for $145 that had previously cost $500. What is the discount, as a percentage?
what should be added to [-5/6+1/2] to get -5? find the correct answer
(15) My last class in French! (16) And I barely knew how to write! So I should never learn! I must stop short where I was! How angry I was with myself because o
1. Use the map to think about the strategic disadvantages of the Persian Empire's location. What characteristics of the empire made it difficult to govern? How