goosebumpslook
goosebumpslook goosebumpslook
  • 06-07-2021
  • Mathematics
contestada

An 8-oz bottle of hair spray costs $4.46. Find the unit price in cents per ounce

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 06-07-2021

Answer:

55.75 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of ounces

We want cents per ounce so change dollars to cents

446 / 8

55.75 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

if x(f) = x5 and g(x) = -2-3x2 , which is f(g(x))
Phylogenetic trees are also called
which of the following is not an element of the the position thesis template
Someone who travels to gain geographical or scientific information
Gravitational, elastic, and chemical are three forms of
Which genre uses narrative techniques to recount personal experience and development? lyric poem expository essay memoir tragedy
A certain rock contains large, jagged pieces of other rocks, cemented by fine particles. What type of rock is this? Explain.
ou can buy an item for $20 at a store within walking distance. You can buy the same item online for $12 with $10 for shipping. Which is the better deal?
Explain The Relationship Between Citizenship And The Right To Vote.
The Populist Party got its start because of what event?