Fiona bought some socks that cost $4.95 for each pair
and some belts that cost $6.55 each. Fiona spent $27.95
in all. Let a represent the number of pairs of socks
purchased and b the number of belts purchased.

Respuesta :

Answer:

4.95a + 6.55b = 27.95

Step-by-step explanation:

Just install variables by the numbers.