spoopyie spoopyie
  • 08-06-2021
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 4-pound bag of dog food for $4.08 or a 9-pound bag of the same dog food for $6.93. Which is the better buy?

Respuesta :

bmckinney4036
bmckinney4036 bmckinney4036
  • 08-06-2021

Answer:

$6.93. Because it's 9 pounds and it lasts longer.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

7. Who is Tom Robinson?
Which occurrence is most closely associated with these aspects of the Renaissance? (1) Gothic cathedrals became the focal point of town activities. (2) Charlema
Costs and benefits that should be ignored when making decisions are called ______ costs and benefits.
Describe how organisms at the first tropical level in an ecosystem obtain energy
Can you please do this worksheet called block party ar ir verbs and please put the number on the bottom right next the the what you're looking for.
The author's purpose in the text White House Press Release Announcing the Bombing of Hiroshima August 6, 1945" by President Truman, is to: A. question the pros
Cooper's father is 120% of Cooper's height of his father measures 180 cm, how tall is Cooper?
give your answer in of pi units 14cm
a story that ends indeed God knows the best​
help please I'm begging you it's urgent ​