kailinaguilar4137 kailinaguilar4137
  • 06-06-2021
  • Mathematics
contestada

At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the farm you can buy 7 apples for $32.76. Which is the better deal

Respuesta :

ash3110
ash3110 ash3110
  • 07-06-2021

Answer:

Market

Step-by-step explanation:

Market : 5 bags = $23.60

Farm : 7 apples = $32.76

Market = $23.60 ÷ 5

= $4.72 each BAG

Farm = $32.76 ÷ 7

= $4.68 each APPLE

Thus, market is the better deal because you will get 5 bags of apple for $4.72 for each bag.

Answer Link

Otras preguntas

3. Why did Congress call for a convention? Plz help
ILL GIVE BRAINLEST, find the value of x
William and Debra Pierce are celebrating their 20th anniversary by having a reception at a local reception hall. They have budgeted $2000 for their reception. I
What number is rational, less than 0, greater than -4 but is not an integer?
Plzzz do this. thxxxxxxxxxx
My doctor says that i should consume no more than 1200 calories a day. I have already consumed 750, and i am hoping to snack on some snickers minis. If each min
According to these measure, is it possible that the heaviest piece of fruit in the two samples was an orange? Explain why or why not.
Just wanted to say this.. If you have a graphing question use Desmos calculator and click graphing
5 + 4 x 2= what’s the answer
4 Find the measure of ZGHI G J (x+70° H (3x – 21) K