hisen hisen
  • 07-12-2016
  • Mathematics
contestada

A bottle containing 64 fluid ounces of juice cost $3.84 what is the unit rate

Respuesta :

JasmineB2 JasmineB2
  • 07-12-2016
$0.06 for one fluid ounce would make the most sense here. hope i helped. 
Answer Link
JeanaShupp
JeanaShupp JeanaShupp
  • 26-11-2019

Answer: $0.06

Step-by-step explanation:

Given : A bottle containing 64 fluid ounces of juice cost $3.84.

i.e. The cost of 64 fluid ounces of juice= $3.84

To find the unit rate , we apply unitary method.

The cost of one fluid ounces of juice = Cost of 64 fluid ounces divided by 64

= $3.84 ÷  64

= $0.06

Therefore ,  we get

The cost of one fluid ounces of juice= $0.06

Hence, the unit rate = $0.06

Answer Link

Otras preguntas

If you are not sure what to say about a character and you need to collect information, you may consider making a _____. A. procedure diagram B. circle diagram C
Divide decimals 1.52 / 1.9
Write a word problem in which you multiply a fraction by a number greater than 1. Estimate the product, then compare the product to your estimate.
Environmental geography bridges ______ and ____ geography.
I need the answer for C 1 and 2 please give answer I will give thanks
what action does creon take as a result of Haemons visit?
The greatest agent of erosion is
Why do you think Plato felt he could not have a career in government?
What is the value of the function y = 2x + 3 ⁢when x=−1 5 2 1 −5 ​
Jessica gets her favorite shade of purple paint by mixing 1/3 cup of blue paint with 1/2 cup of red paint. How many cups of blue and red paint does Jessica need