TOPCats
TOPCats TOPCats
  • 06-12-2016
  • Mathematics
contestada

6-pack: 2.99. Each drink would cost over 2.00. Is this correct?

Respuesta :

Porshia
Porshia Porshia
  • 06-12-2016
No, each drink can't possibly be over $2 since the whole pack is $2.99. You would divide 2.99 by 6 which would be about 50 cents for each drink.
Answer Link

Otras preguntas

Describe how music from the British folk tradition changed after it was brought to America.
I know that I want to be a doctor, I’m just not sure what my _______________________ will be. pla help
Which of the following was a common tactic of advertisements in the 1920s? A. Advertisements encouraged people to resist consumerism. O B. Advertisements focuse
HELP ME!!!!!!! (giving 30 points) I need help checking my answers for this! It's for "The Monkey's Paw Analysis" 1. Identify the main conflict in the story. 2.
what was the biggest problem for the mills
I just need help with these 4 questions
Imagine that you are the leader of a country that has just emerged from a war. What priorities would you have for your country and for the world?
PLEASE HELPP What event is depicted in the photograph above?
1. As you reread the passage, identify how the author develops the central or main idea. Highlight specific text that adds critical new information to the centr
PLEASE HELP ME IM NOT UNDERSTANDING THESE QUESTIONS 1.You and your team have developed an amazing new device to help people with arthritis fasten their own nec