naomiooo1111
naomiooo1111 naomiooo1111
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

(no links) Please Help!

no links Please Help class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 11-05-2021

9514 1404 393

Answer:

  D, B

Step-by-step explanation:

Price per pound is found by dividing dollars by pounds.

  Store A: $9/(3 lb) = $3.00 /lb

  Store B: $9.75/(3 lb) = $3.25 /lb

  Store C: $12.40/(4 lb) = $3.10 /lb

  Store D: $14.50/(5 lb) = $2.90 /lb

Part A: The lowest price per pound is $2.90 per pound at store D.

Part B: The highest price per pound is $3.25 per pound at store B.

Answer Link

Otras preguntas

How can I find the area of this figure?​
Can someone please help me????? Pretty please?I'll mark brainliest!Which of the following indices would not reflect information relating to ecosystems?Simpson's
What is the acceleration of a car that travels a constant velocity of 5.0 m/s for 5.5s?
what is the upper bound and lower bound for 35.7
find the equation of the line that is perpendicular to y=1/2x -4 and contains the point (4, 5)
Super easy please answer
Caleb rode his bike for 3.1 miles in the morning. Then he rode his bike another 22 miles in the afternoon. How many miles did Caleb ride all together? Draw an a
Why was the 1mL of experimental culture medium that was removed each day replaced by 1mL of sterile culture medium?
Which tradition teaches that salvation is available solely through faith in Christ?
[tex](x^{2} +1)(x^{2} -1)^{6}[/tex]