weridpersonokay
weridpersonokay weridpersonokay
  • 09-05-2021
  • Mathematics
contestada

At SaveRite, a 4-ounce carton of juice costs $0.85 and a 16-ounce carton costs $2.70. Which size carton would you buy to pay the least amount per ounce?

Respuesta :

ethansmith54 ethansmith54
  • 09-05-2021

Answer:

16-ounce carton

Step-by-step explanation:

you divide by the cost by the amount of ounces per cent and when buying the  4 ounce one is 21 cents per ounce while the 16 ounce one is 16 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Billy walks 6/10 miles to school each day write 6/10 as hundreds as fraction form and decimal form
A newspaper carrier can deliver 49 papers in a hour. At this rate, how many newspaper can he deliver in three hours.
A can of tomatoes has a radius of 6 cm and a height of 10 cm what us the volume of the can
what is thr driving force of convection in the atmosphere and ocean?
using proper notation which of the following represents the length of the line segment below?
The Sun radiates energy through space and to the Earth's surface. Most of this energy is in the _______ part of the light spectrum.
Arrange the movement/act/organization in ascending order of occurrence.
Why did catholic missionaries seek to bring native Americans together
what effect did the allied victory in sicily have on italy ?
Using resources carefully so that future generations may also be able to meet their energy needs is called _____________.