baunnarowe baunnarowe
  • 07-05-2021
  • Mathematics
contestada

A 4lb. bag of salt water taffy from the beach costs $15.12. What is the unit rate?

A.$15.12/lb
B.$3.78/lb
C.$3.79/lb
D.$3.77/lb​

Respuesta :

riveracassie riveracassie
  • 07-05-2021
So a unit means 1. So for this problem you wanna take the number of pounds and multiply it by the number of pounds they got(4lb). Answere is B. 3.78*4=$15.12
Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of a sphere when r = 9 ft
what is a quote from the odyssey that shows odysseus' religion
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane  boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction betwe
what are two possible uses of genetic engineering
what is a quote from the odyssey that shows odysseus' religion
what is a quote from the odyssey that shows odysseus' religion
what are two possible uses of genetic engineering
What is the volume of a sphere when r = 9 ft
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane  boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction betwe
What is the volume of a sphere when r = 9 ft