momoesawaki
momoesawaki momoesawaki
  • 07-05-2021
  • Mathematics
contestada

( NO LINKS ) Mary $45 for 15 pounds of potatoes. What was the unit rate for the potatoes? *

A. $5/1 pound
B. $3/1 pound
C. 3 pounds/$5

Respuesta :

jamariebaltimore
jamariebaltimore jamariebaltimore
  • 07-05-2021

Step-by-step explanation: it will be c because 45 divided by 15 = 3

Answer Link

Otras preguntas

A circle has what type of symmetry? point point and line point, line and plane line
Why does the government need to collect taxes answers?
Be sure to use proper significant figures. The molecular weight of NaCl is 58.44 grams/mole. With a 0.50 M solution: How many grams of NaCl would there be in
The perimeter of a rectangle is 162 ft. The ratio of the length of the width is 5:4. Find the length of the rectangle
Who created the class system in Rwanda?
Find the y-coordinate of the vertex of the parabola whose equation is y=x2-x+2
this graph shows that bird ranges in the winter have been shifting northward over several decades
What is the LCM of 9,12,and 15?
what is the true solution to 2 ln e^ln5x = 2 ln 15
About ten thousand years ago, climate change began to impact early humans’ lives. How did the climate change? It got colder. It got warmer. It got wetter. It g