mrsmile1805 mrsmile1805
  • 07-05-2021
  • Mathematics
contestada

Tristen is buying apples that cost $3 per pound. If he buys 7 pounds of apples, how much money did he spend?

Respuesta :

Eagjfdhkk
Eagjfdhkk Eagjfdhkk
  • 07-05-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

If apples are 3 dollars for 1 pound, and he buys 7 pounds, that's 3 * 7, which is 21.

Answer Link
samantharichardson75
samantharichardson75 samantharichardson75
  • 07-05-2021

Answer:

21

Step-by-step explanation:

3×7 21. jejdiwndbJnsjdkandjxjwnxjkwhdusjdidjduxjsbxjsndkdndjxjdjd

Answer Link

Otras preguntas

Which geographic feature would have most likely hindered the expansion of the guptas into what is modern-day china
Paul can type 60 words per minute and Jennifer can type 80 words per minute. How does Paul's typing speed compare to Jennifer's?
The late fee for library books is $2.00 plus 15¢ each day for a book that is late. If monicas late fee is $2.75, write and solve a linear equation to find how m
What has an impact on a person's exercise habits? Athletic wear Electricity Community Food
How does the circulatory system interact with the digestive system
How does Beowulf boast to Lord Hrothgar? A. By showing off the war skills of his soldiers B. By singing a sorrowful war hymn from his homeland C. By s
what is the definition of conductor
A person usually experiences small variations in body temperature over a 24-hour period. These variations in temperature are an example of (1) an immune respons
As the first five elements in Group 15 are considered in order of increasing atomic number, first ionization energy increases, then decreases decreases, then in
battle site in the pacific