darkprincess10
darkprincess10 darkprincess10
  • 07-05-2021
  • Mathematics
contestada

$14.40 for 4.5 pounds of beef

Respuesta :

millieng
millieng millieng
  • 07-05-2021

Answer:

One pound of beef is $3.2

Step-by-step explanation:

14.40 / 4.5

= 3.2

CHECK:

3.2 * 4.5

=14.40

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 07-05-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

The unit rate for this beef is:

$14.40

---------- = $3.20/lb

4.5 lb

Answer Link

Otras preguntas

who was the first man who made the first solo airplane flight flight
In the fifth grade at Lenape Elementary School, there are 4/5 as many students who do not wear glasses as those who do wear glasses. If there are 60 students wh
Application means to
what is 2 times 5 to the power of 2 minus parentheses 4 plus 1?
We refer to the DNA code as being redundant or repetitive. This means that A) each triplet codes for a different amino acid. B) a single triplet may code for mo
which of the following was am advantage held by the north during the civil war?
Write a paragraph describing the importance of urbanization to the growth of industrial capitalism in Great Britain
a pie has a radius of 7in. what is the area of the pie
What is the perimeter of this shape? A. 5 cm B. 15 cm C. 25 cm D. 35 cm
How many atoms are in 1 mole of hydrogen