dat1girldanna dat1girldanna
  • 07-05-2021
  • Mathematics
contestada

What is the price per ounce of a 32‑ounce box of cereal priced at $4.16?

11 cents / ounce

12 cents / ounce


13 cents / ounce


14 cents / ounce

Respuesta :

nevaehwilsonhuerta
nevaehwilsonhuerta nevaehwilsonhuerta
  • 07-05-2021

Answer:

13 cents / ounce

Step-by-step explanation:

$4.16÷32= $0.13 cents/ounce.

Answer Link

Otras preguntas

According to Jean Piaget, unrealistic idealism often occurs in adolescence as a result of __________.
What was an immediate result of the Great Leap Forward?(1958)
What was the modern devotion
whats the easiest way to learn german
Describe what Darwin odserved during his voyage on the HMS Beagle?
what kind of rocks characterize the oldest Mesozoic orogeny
A scientist is trying to determine the relationship between clams, snails, and squid. When she generates a molecular clock, she is surprised to see that clams a
Read this excerpt from When Birds Get Flu and Cows Go Mad! How Safe Are We?. 24/7: How did you become interested in disease control? DR. SCOTT DOWELL: My fathe
The border between East and West Germany is one representation of
How did the Twenty-sixth Amendment change the legal age for voting?