kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 06-05-2021
  • Mathematics
contestada

A bakery sells 12 cupcakes for $10. A Super Market sells 10 cupcakes for $8. Which store is cheaper per cupcake? *

Respuesta :

vntran vntran
  • 06-05-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

hope this help

Ver imagen vntran
Answer Link
1055620
1055620 1055620
  • 06-05-2021

Answer: the super market is cheaper

Answer Link

Otras preguntas

HELP MEEEEEEEEE PLEASEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!
What is effectiveness and efficiency in research?
Çalışkan yayınları türkçe 8. Sınıf ÜDS cevap anahtarı? Üds’yi atmayanı reportlarım çok ihtiyacım var.
Question The graph of an exponential function has a y-intercept of 9 and contains the point (2, 144). Construct the function that describes the graph.
What two main reasons does Wilson give for entering the war?
Why i it important to ditinguih between the motivation and jutification for the lave trade
which choice best shows how Ronald can revise the sentences to clarify the relationship between his claim and the counterclaim ?
The total amount of money an investor receives or total amount of money paid after the earned interest.
Use synthetic division to evaluate f(x) = -3x^3 + 3x^2 + 7x + 7 when x=7
What is an example of a transition phase?