damian2248
damian2248 damian2248
  • 06-05-2021
  • Mathematics
contestada

Robin bought 5 pounds of apples for $15.00. What is the cost of 1 pound of apples?​

Respuesta :

lt7190 lt7190
  • 06-05-2021
1 pound would be 3$ i believe
Answer Link
ChaoticAirace
ChaoticAirace ChaoticAirace
  • 06-05-2021
3$. Because 15 divided by 5 is 3
Answer Link

Otras preguntas

What effect did the Louisiana Purchase have on the U.S. population's feelings about moving west?
Short Answer/Essay: List three or four questions you should ask yourself before downloading software from a website.
List four costs (negative aspects) of using fossil fuels in thermal power stations.
How is the product of 3 and 2 shown on a number line?
the terms global warming and climate change are often used synonymously what do these terms mean​
A sentence ending with, and neither of them ever went there again
Type all words correctly. Which content of the meat needs to break down to make it tender? The ___________ in the meat needs to break down to make it tender.
what level of economic activity does germany experience
Perform the indicated operation and simplify the result. a²[tex]\frac{a^{3}+a^2b }{5a}.\frac{25}{3b+3a}[/tex]
What is the r-value of the following data to three decimal places? A. -0.811 B. 0.811 C. 0.901 D. -0.901