ChristopherLucero
ChristopherLucero ChristopherLucero
  • 06-05-2021
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs $4.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?
a. x = 4.25 + y
b. x = 4.25y
c. y = 4.25 + x
b. y = 4.25x

Respuesta :

kaileywells44 kaileywells44
  • 06-05-2021

Answer: c

Step-by-step explanation:

Because the total should be at the end plus how much pounds it is so c

Answer Link

Otras preguntas

what 2d shapes make a cylinder
What is 1.665 as a fraction
What strategy would be most useful when listening to a speech? __Drawing pictures in your notebook of the speaker or other elements of the speech __Pausing the
Rachel bought 2 pounds of apples and 3 pounds of peaches for a total of $20.45. The apples and peaches cost the same amount per pound. What was the unit rate?
what is an antonym for omen
What is the name of the famous rock credited to where the pilgrims first landed?
2. Which of the following is not true of parenthetical elements? A. They provide additional detail. B. When one appears in the middle of a sentence, only one co
Verb tenses We walk through the forest in search of tree kangaroos. Does this convey time, sequence, condition or state?
The word turkey is said to come from the Hebrew word "Tukki" which means: (a) Big Bird (b) Pheasant Bird (c) Wild Bird (d) Turk's Bird
Which of the following is a trait of American romanticism? a. glorifying industrialization and modernization b. exploring the imagination and emotions of the in