nnsmith1986 nnsmith1986
  • 09-04-2021
  • Mathematics
contestada

A gallon of milk costs $3.29. About how much does one quart cost? [remember how many quarts are in a gallon).

Respuesta :

billymarlo
billymarlo billymarlo
  • 09-04-2021

Answer:

$0.82

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts in each gallon so you divide the total cost of $3.29 by 4 which should give you 0.8225 and since we are talking about money it should be $0.82

Answer Link

Otras preguntas

How does the PPC illustrate the ideas of scarcity and trade-offs?
The sun of three consecutive integers is 60 find the integers
Which of the following has 19.803 in written form? OA) nineteen and eight hundred three hundredths OB) nineteen and eight hundred three thousandths C) nineteen
TRUE OR FALSE? Both prokaryotes and eukaryotes have DNA inside a membrane-bound nucleus.
HELP MEE Angela uses 2/3 cup of strawberries to make 5/6 of a liter of smoothie. What is the unit rate in cups of strawberries per liter of smoothie? ⚠WARNING⚠
A bus driver heads south with a steady speed of v1 = 20.0 m/s for t1 = 3.00 min, then makes a right turn and travels at v2 = 25.0 m/s for t2 = 2.00 min, and the
What is the sign of 39 11/13 + (-41 1/3
Solve the equation: 9 -5x = 24
What events do you celebrate as a family???
name any two main functions of a hat​