madisonsan6817 madisonsan6817
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

A cheese pizza cost $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write an equation in two variables that represents the cost of the pizza.

Respuesta :

ashleydareechild1 ashleydareechild1
  • 08-04-2021

Answer:

Heres one

c = 5 + 1.5t

Step-by-step explanation:

Let t represent the number of toppings

and c represent the total cost of the pizza

Answer Link

Otras preguntas

Which type of sentence can a translator use to set a frantic or anxious tone?
The visible part of the electromagnetic spectrum can be divided into seven color bands: red, orange, yellow, green, blue, indigo, and violet (from long to short
What would most likely be included in the “Analysis” section of a lab report?
Estimate 11.49 – 5.15 by rounding before you add or subtract.
He truck is rented at $40 per day plus they charge per mile of use the truck travel 15 miles in one day and the total charge was 115 which equation can be used
When a protein has lost its shape due to a factor in the environment breaking the weak chemical bonds and interactions, that protein has been?
The faster alcohol is consumed, the faster it reaches the __________.
I am struggling and would love some help
This doesn't say the number
20 worker take 16 days to complete a project . Find the time needed to complete this project if there are 15 workers to work on the project.