niyachapman09 niyachapman09
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

Parker paid $4.50 for three pounds of gummy candy. Assuming each pound of gummy candy costs the same amount, how much is 5 pounds of gummy candy?

Respuesta :

StoryBear StoryBear
  • 08-04-2021

Answer:

$7.5

Step-by-step explanation:

Cost of 5 pounds of gummy

=$(4.5/3)(5)

=$7.5

Answer Link
kassidychamm13
kassidychamm13 kassidychamm13
  • 08-04-2021
your answer is 7.5 gummy bears
Answer Link

Otras preguntas

Part a which of these phases encompasses all of the stages of mitosis but no other events?
Additional copies of a gene ___ cause cellular problems.
Do you need a teaching degree to teach high school
What happens to fat when it initially enters the small intestine?
Please help me and show your work
True or false, . an offer never has to be communicated.
In june 2009, when general motors went bankrupt, ______ became its majority stock holder.
Did the hittite soldiers use the alphabet in their battles to capture babylon
What is ironic about the lion and the tigers adventure? Or what makes the end of the lion and the tigers adventure so funny? Referring to the story called the c
Write the point-slope form of the equation of the line that passes through the points (5, -9) and (-6, 1). Include your work in your final answer