denirowright denirowright
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mike bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent a total of 31 dollars. How much did each candy bar cost ?

Respuesta :

0613441
0613441 0613441
  • 08-04-2021

Answer:

$3 per candy bar

Step-by-step explanation:

:))

Answer Link

Otras preguntas

find the 2nd and 3rd of arithmetic sequence -7 _ _ -22 -27
help me please thank you
A man arrives for a job interview and notices that the person to conduct the interview is a woman. he walks out, deciding he does not want the job; he could nev
The Suarez family pays$85 a month for their television services. Next month the cost will increase by 3% because of an equipment fee. After the cost increase wh
does the equation x2 +12x +3=136 have the same solutions as the equation (x+6)2=169
Maple syrup has a density of 1.325 g/ml, and 100.00 g of maple syrup contains 67 mg of calcium in the form of ca2+ ions. what is the molarity of calcium in mapl
What sea separates turkey and turkmenistan?
What fighting methods did the colonist use against the British troops marching back to Boston from Concord?
Can you identify which characteristics are found in which phyla?'
Explain how you know 21/100 is greater than 1/5