mysteriousninjataco mysteriousninjataco
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

it costs 15 for one surfing lesson and 25 per day to rent a surf board write an expression for the total cost of one lesson and renting a surf board for y days

Respuesta :

jldowling7
jldowling7 jldowling7
  • 08-04-2021

Answer:

15+25y= total cost

Step-by-step explanation:

this is easy

Answer Link
sbrnaries
sbrnaries sbrnaries
  • 08-04-2021

Answer:

25y + 15 = x

Step-by-step explanation:

I think this is the answer, it does not say that lessons are paid for every day.

Answer Link

Otras preguntas

What are the two whole numbers that are closest to the square root of 135?
a homeowner has 200 feet of fence to enclose an area for a pet. (a) if the area is given by A(x)=X(100-x), what dimension maximize the area inside the fence? (b
what does homeostasis mean
Which verb form correctly completes this sentence? Anteayer, yo ___________ 10.000 pesos del cajero automático.
It would take someone with a bac of 0.05 approximately ______ to eliminate all the alcohol from the body.
How did the e site of the ribosome get its name?
If AB = 18 and AC = 3x +6 then x=
The ________ sense aids balance by judging direction and intensity of head movements.
The optimum number of members in a small group is _____.
Lenny uses two pieces of yarn for a craft project. The first piece is 5.89 meters long. The second piece is 2.147 meters long. What is the total length of th