kashaylasmith20 kashaylasmith20
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

Soup is on sale at six cans for $3.31. The cost of an individual can of soup is $0.63. How
much do you save per can if you buy six cans and get the sale price?

Respuesta :

limv3882
limv3882 limv3882
  • 08-04-2021

Answer:

0.47

Step-by-step explanation:

0.63×6=3.78

3.78-3.31=0.47

Answer Link

Otras preguntas

what did hitler think could be done to stop handicapped children from being born?
What are three ways a city can reduce the effects of an earthquake? ☺
Friona cut along the dotted line on this piece of paper. She knows that she made two quadrilaterals. Is either of Friona's quadrilaterals a parallelogram? Expla
Prefixes are added to the _____ of a word to change or modify its meaning. end middle front
A chef has some broccoli, cauliflower, carrots, and squash to make a vegetarian dish. List the possible combinations if he uses only 3 vegetables in the dish.
Joan Stone owns a home in Edmond, Oklahoma. She is worried her property might be damaged due to some unforeseen event. This worry about a loss is an example of:
________ of secondhand smoke can be harmful. a. Even low levels b. Only high levels c. Neither of the above d. Both A and B
Which of the following is a health measure taken by the national government to improve public health? A. Providing better health facilities to underdeveloped co
Gerry has two different part-time jobs, and he had work 20 hours per week at each job. He earns $8 per hour at one job. Which expression represents how much Ger
one of the biggest risks involved in using email is