memphiscantu2
memphiscantu2 memphiscantu2
  • 07-04-2021
  • Mathematics
contestada

a farmers market sells apples for $2.30 per pound. what would be the cost of 3 2/5 pounds of apples

Respuesta :

maco05745 maco05745
  • 07-04-2021

Answer:

7.20

Step-by-step explanation:

Answer Link
calistaabrigo
calistaabrigo calistaabrigo
  • 07-04-2021

Answer:

7.20 or 6.90

Step-by-step explanation: most likely 7.20 because 3 pounds of apples is 6.90 so adding a half to that would be 7.20

Answer Link

Otras preguntas

If the medieval world had been shaped by the manor, the Renaissance world was forged by .:) :) :) :) :)
A 13-newton object is placed in a container of fluid. If the fluid exerts a 60-newton buoyant (upward) force on the object, will the object ...
Which states would most likely support a system in which the number of votes each state had in the nation's legislature was based on the population?why?
Simplify the variable expression 19-4(5n+1)-4n for pre algebra
A family paid $27,300 as a down payment for a home. If this represents 14% of the price of the home, find the price of the home.
If 2x-6 is an even integer, what is the next consecutive even integer
If the medieval world had been shaped by the manor, the Renaissance world was forged by .:) :) :) :) :)
How do you find the length of the curve x=3t−t3x=3t-t^3, y=3t2y=3t^2, where 0≤t≤3√0<=t<=sqrt(3) ?
What's the gradient of y= -5x -2 and how do I find it?
a stockbroker earns a base salary of 40000 dollar plus 5%of the total value of the stocks,mutual funds , and other investments that the stockbroker sells.last y