hedgehogsandtulips
hedgehogsandtulips hedgehogsandtulips
  • 07-04-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of one pen when pens are priced at 5 for p dollars

I really need help on this

Respuesta :

catgirlangiee catgirlangiee
  • 07-04-2021
5 dollar for one pen
Answer Link
crystal3603813
crystal3603813 crystal3603813
  • 07-04-2021

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

If 5 pens = $p, then 1 pen = $p/5.

But because 5 pens = $p, it would be the same thing as 5 = p because you just take off the labels.

So p = 5 and one pen would be:

$p/5 = 1

5/5 = 1

1 = 1

Answer Link

Otras preguntas

convert 0.075mcg to mg
HELP ASAP PLEASE!!! WILL MARK BRAINLIEST!!! The initial number of bacteria cells in a culture is 1000, and this number increases by 6% every hour. Approximately
What value of c makes x^2+6+c a perfect square trinomial ?
unit rate of 50 meters in 27.5 seconds
Python people: can you explain how to fix this error?
You can order 2 shirts for $35 from a certain mail order company. From that same company, you can order 4 shirts for $55. You can assume that the price increase
Please help I will mark brainly
need help on both 30 points and branliest
Who is Statesman Wilfred Laurier?
What system is responsible for movement of bones and fluids throughout the body