juniorios368
juniorios368 juniorios368
  • 07-04-2021
  • Mathematics
contestada

A restaurant sells an 8-oz drink for $2.56 and a 12 oz drink for $3.66. Which drink is the better buy? i need help fast :(​

Respuesta :

smithkekoal970
smithkekoal970 smithkekoal970
  • 07-04-2021

Answer:

12 oz

Step-by-step explanation:

2.56 ÷ 8 = 0.32 per oz

3.66 ÷ 12= 0.305 per oz

Answer Link

Otras preguntas

What is the x value for this equation? 3x+12= 36 also, anyone down to talk on remind? it's the only thing I can use rn....
2. It is estimated that for every person infected with the polio virus in an endemic country, there are 200 people at risk for contracting the virus. Given the
Find y: O х 55° Please help
There are 85.63 g of CO2 gas in a container maintained at STP. How many liters of CO2 are there in that container?
anyone please help!!!​
From the below list, choose all the words that are fruits. jugo sandia uva leche manzana cereales
Colby baked 14 cookies on Saturday. On both Saturday and Sunday, he baked a total of 36 cookies. Which of the following equations would describe n, the number o
WILL GIVE BRAINLIEST!!! Three flower beds overlap as shown. Bed A has 500 plants, bed B has 450 plants, and bed C has 350 plants. Beds A and B share 50 plants,
What is the value of 6 + 2x2, when x = 3? 8 11 o 14 O 20
Please help!! I need 1-6 answered!! I'll give brainliest!!