aaguilera51 aaguilera51
  • 06-04-2021
  • Mathematics
contestada

Karen has $33 to buy pencils for her art school. She buys boxes of pencils that each cost $1.50 and is left with $9 after her purchase. How many boxes of pencils did she buy? Enter your answer in the box below.

Respuesta :

mackayjensen mackayjensen
  • 20-04-2021

Answer:16

Step-by-step explanation:

33-9=24

24/1.50=16

Answer Link

Otras preguntas

how do you write point slope intercept form of the equation of the line
What are two things the Voting Rights Act of 1965 accomplished?
How far will 660 J raise a block weighing 6 N
write an addition problem that has 9/10 as the sum
Fred buys a video game disc for $4. There was a discount of 20%. What is the sales price
What happens when a S-wave travels through liquid
If the temperature at 8:00 a.m. was 22°F, and at 4:00 p.m. the same day, it was –2°F, what was the average temperature decrease per hour during this period?
Cara was using her calculator to solve a problem. The answer that displayed was 1.6E+12. She knows that she entered all of the numbers correctly. Why did the ca
What is 10 times as much as 0.09
8.54 round to nearest tenth