mudibin
mudibin mudibin
  • 06-04-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of the book is twice the cost of the pen if the both item cost 36 calculate that cost for each​

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 06-04-2021

Answer:

pen  = 12

book = 24

Step-by-step explanation:

x = cost of pen

2x + x = 36

3x = 36

x = 12

pen  = 12

book = 24

Answer Link

Otras preguntas

Maya needs to buy 10.4 tons of rocks for her landscaping company. Each ton of rocks costs $32.90. The salesperson offers to sell the rocks to Maya for $330. Is
is a cell membrane a ring, bilayer, or a chain?
A 6 pack of candy bars cost $5.16. What is the unit price
The following data are taken from the unadjusted trial balance of the Westcott Company at December 31, 2017. Complete the work sheet following adjustment. Use t
Can some one help me.​
Research Mount Everest and explain what makes it such a difficult and dangerous mountain to climb. Be sure to cite the websites you research.
Do you consider graphic design art since computers have taken over much of the responsibility and even creativity? Why or why not?​
-2/3x + 9 = 4/3x -3​
may I have help please ?
40.53 grams divided by 25.5ml rounded to the nearest hundredth