sunflowergalyt6
sunflowergalyt6 sunflowergalyt6
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me ASAP. For homework due right now

Please help me ASAP For homework due right now class=

Respuesta :

lacykailey44 lacykailey44
  • 11-03-2021

Answer:

at least 20 rows.

Step-by-step explanation:

when you add the students, teachers, and chaperones, it comes to 159. then you divide 159 by the number of seats each row has, so 159/8 = 19.875, you would have to round to the nearest whole number so 20 should be correct.

Answer Link

Otras preguntas

Usually, it is observed that climates in coastal regions are moderate as compared to climates in the interiors of continents. Why is this so? A. Regions along t
9 sponges cost $8.10. What is the unit price?
If a force of 15 newtons​ [N] is applied to a surface and the pressure is measured as 4,000 pascals​ [Pa], what is the area of the surface in units of square mi
graph the ordered pairs on the coordinate plane. use the point A(3,2) B(-5,2) C(-1,-4) D(4,3) E(-4,0) F(2,-4)
A 7-year-old boy is performing poorly in school. His teacher is frustrated because he is frequently seen "staring off into space" and not paying attention. If t
The built a military empire. A. Aztec and the Inca B. Maya C. Olmec Corporat. All Right Reserved
Two events that cannot happen at the same time are called _______________ events.
Please helppppp asapppp
Courington Detailing's cost formula for its materials and supplies is $2,050 per month plus $11 per vehicle. For the month of August, the company planned for ac
substitution for y=-3/2x-2 y=-2x+1