carmelletoussaint734
carmelletoussaint734 carmelletoussaint734
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

Publix sells apples and oranges for $0.79 per pound. Marc puts 1.2 pounds of oranges in his cart then adds some apples. The total cost of his apples and orange is $6.27.​

Publix sells apples and oranges for 079 per pound Marc puts 12 pounds of oranges in his cart then adds some apples The total cost of his apples and orange is 62 class=

Respuesta :

aa33
aa33 aa33
  • 10-03-2021

Answer:

D

Step-by-step explanation:

you have to multiply .79 to both a and 1.2. A is wrong because it's saying we need to multiply .79 to 1.2lb. which is the weight of oranges and the total cost of apples and oranges which is 6.27.

Answer Link

Otras preguntas

why was copernicus' work controversial?
x-1/2=15 1/4 whats x and show work
Perimeter of a square is 30 feet. the length is 4 times the width. what is the width?
find the percentage15 feet to 33 feet
the sides of the hexagon shown are equal in length. the perimeter of the hexagon is at most 42 inches. find the possible side lengths of the hexagon. Someone pl
Which of the following is an example of a legislative check over the judicial branch? A. Congress can impeach and remove federal judges B. Representatives can o
why is 6 is greater than 5/8 but less than 70
a parallelogram has angles of 80, 100, 80 and 100 degrees. What is it?
in gardner's grendel how does grendel classify humans
What tastes better than it smells?