Seudónimo Seudónimo
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

Alyssa buys a carton of 12 eggs for $1.80. Which is the cost per egg?

A $0.015

B $0.15

C $1.50

D $15.00

Respuesta :

InsertNameHere7575
InsertNameHere7575 InsertNameHere7575
  • 10-03-2021

B is the correct answer!

$1.80 ÷ 12 = $0.15

Please let me know if I am wrong.

Answer Link
AndPeggySchuyler
AndPeggySchuyler AndPeggySchuyler
  • 10-03-2021

Answer: $0.15

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 12 = 0.15

Hope that helped :)

Answer Link

Otras preguntas

Factor completely Solve: [tex]x^{3} + 2x^{2} -9x - 18[/tex] please do: step-by-step-explanation
help fast 55 points please hurry
find the angle measure of X, Y and Z
How many triangles can we make with two 7-centimeter sides. Explain why
The term 'aspect ratio' is a specification of ... A. software. B. paper size. C. printers. D. monitors. (1)
What is the meaning of the word economics? O laws for the home O laws for the people O laws for the country O laws for the individual
What type of galaxy is pictured? (4 points) 1. Irregular 2. Spiral 3. Lens 4. Elliptical
When you create questions about a text, it is helpful to use _______________. a. your teacher c. the Internet b. question words d. a computer Please select the
Add 3 2/7 + 7 5/14 as fractions
The "Founding Fathers" included the idea of "separation of powers" in our government because