cookie227 cookie227
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

help!!!!!!!!!!!!!help

helphelp class=

Respuesta :

s1802468 s1802468
  • 10-03-2021

Answer:

13 cents, 17 cents, Brand A

Step-by-step explanation:

The unit price is the price of a single pencil. You can find that by dividing the total price by the number of pencils.

Brand A= $2.36/18= $0.13

Band B= $4.09/24= $0.17

0.13 < 0.17

Brand A is cheaper because the price per pencil is less.

Answer Link
noahgarner2008
noahgarner2008 noahgarner2008
  • 10-03-2021

Answer:

Brand A

Step-by-step explanation:

to find unit price divide the price by the amount,

brand A: 2.36/18=1.3111

brand B: 4.09/24=1.7041666

1.3 is less than 1.7 so brand a is better buy

(brand a)    (brand b)

Answer Link

Otras preguntas

Do you think that reconstruction had positive effects on southern society why or why not
Which similarity is shared by the artworks that ancient civilizations made?
find the slope and y intercept
all but one statement applies to electromagnetic radiation
Why is ethos an important component of Aristotle's triangle? What are the three characteristics that a speaker must have for us to believe him, according to Ari
What plausible causal channel(s) runs directly from the treatment to the outcome?
Before the 1920s what was the political status of native american
In trade war , who are the winners and losers ?
the Gateway Arch in St. Luis, Missouri, weighs about 20,000 tons. Write an amount that could be the exact number of tons the Arch weighs.
les étudiants mangent énormément.