erickrovers259 erickrovers259
  • 10-03-2021
  • Business
contestada

Coleslaw cost $16.95 for a 5 kg pail. what is the cost for a 4 oz portion

Respuesta :

kobenhavn kobenhavn
  • 15-03-2021

Answer: The cost for a 4 oz portion is 20$

Explanation:

Given : Cost of 5kg pail = 16.95$

To find : Cost of a 4 oz prtion = ?

Conversion factor : 1 kg = 35.274 oz

Thus cost of 35.274 oz = 176.37$

Then cost of 4oz =[tex]\frac{176.37}{35.274}\times 4=20[/tex]$

Thus cost for a 4 oz portion is 20$

Answer Link

Otras preguntas

16 10 Use soh-cah-toa to determine the measure of the indicated angle: е B. .028° 58 39° 51°
A car gets 23.7 miles per gallon of gasoline. A full tank of gasoline contains 75.0 liters. How many miles can this car travel on a full tank of gasoline show m
the sequence which starts 5 9 13 17 what is the 10th number in the sequence​
my grandpa's condition would be more accurately termed as ...... arthritis 1/ elderly 2/supple 3/chronic 4/vigorous
what does cunning mean​
Find the mode of 7 , 3 , 2 , 5 , 0. Single choice.20No mode​
I need help with this
PLZZZ HELP MEEEEE IT IS VOCABULARY
solve the following equations.x + 3y =0 and 5x + y = 15
In the 1920s, who was able to attend college? A. All those who wanted to learn more, as the government provided student loans. B. Any who had graduated from hig