renijah25 renijah25
  • 11-12-2014
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is 26.25.what is the unit price

Respuesta :

luana
luana luana
  • 11-12-2014
[tex]unit\ price=\frac{price}{number\ of\ scarves}\\\\unit\ price=\frac{26.25}{3}=8.75\ per\ scarve\\\\ unit\ price\ is\ equal\ to\ 8.75\ per\ scarve[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Which two systems interact to obtain nutrients and deliver them to the body cells?
? Which political system is run by a group of noble families or wealthy members of society?
During the construction of the transcontinental railroad in the United States, A.cities on the coasts were cut off from the rest of the country. B. many people
What type of crop is most likely to grow across Russia?
The Greek temple has often inspired the design of what type of American structure? A. amphitheater B. Colosseum C. courthouse D. bridge
Which country was a major provider of arms and supplies to North Vietnam during the war? A. China B. Australia C. United States D. South Korea
Which statement best describes the public educational system that existed in the United States before educational reform began in the 1830s? Public education wa
solve for x 1:3.6=x:170
How did Mesopotamia's first empires develop?
Which of these is usually an effect of coalition politics? The government is less likely to have many democratic elections. The government is less likely to hav