fuentesrosario695
fuentesrosario695 fuentesrosario695
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

10 feet of ribbon costs $4.50. How much would 6 feet of ribbon cost??​

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 09-03-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

First find the unit rate aand the multiply the unit rate with 6

Cost of 10 ft ribbon = $ 4.50

Cost of 1 feet ribbon = 4.50 ÷ 10 = $ 0.45

Cost of 6 feet ribbon= 0.45 * 6  = $ 2.70

Answer Link

Otras preguntas

A group of 18 people have gotten together to play baseball. they will divide themselves into two teams of 9 players each, with one team wearing green uniforms a
External respiration is the exchange of respiratory gases between the organism and ________. it takes place via a ___________ membrane with thin ____________. i
He primary objective of activity-based management is
What is the value of 10 C 2
A key assistant and partner to cortés in his assault on the aztecs was
Solve the equation by extracting the square roots. when a solution is irrational, list both the exact solution and its approximation rounded to two decimal plac
infect/ viruses / file system / the network / the host files / corrupting /of
How did president obama's judicial appointments affect the composition of the u.s. supreme court?
In the united states, most household water use can be traced to personal hygiene and _____.
Suppose that a pure monopolist can sell 20 units of output at $10 per unit and 21 units at $9.75 per unit. the marginal revenue of the 21st unit of output is: