sh0303 sh0303
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada


Bob purchased a case of soft drinks (24 cans per case) for $30, what is the unit rate per can?

Respuesta :

annieflvs
annieflvs annieflvs
  • 09-03-2021

Answer:

$1.25 per can

Answer Link

Otras preguntas

how did roosevelt start paying for the new deal programs in 1934
What do we call the constitutional amendments that protect the rights of the individual?
bythe end of" act of the tragedy of julius caesar what plan has cassius devised
explain the impact of the spread of Middle Age culture had on its eastern neighbors.
A CD usually sells for $18.00. If the CD is 20% off, and sales tax is 5%, what is the total price of the CD, including tax? A. $15.12 B. $16.06 C. $
write 158/4 as a mixed number in simplest terms. Thank you.
if x - 3y = -9 and 5x - 2y = 7, what is the value of x?
which groups helped elect republicans in the south during reconstruction
At what temperature on Celsius scale does pure water freeze?
Me encantan los _____ que recibí por mi cumpleaños A) velas B) regalos C) platos D) cebollas