alexyuriyovich
alexyuriyovich alexyuriyovich
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME:

Strawberries cost $1.24 per pound. What is the cost for 3.16 pounds of strawberries?​

Respuesta :

emergenitro emergenitro
  • 09-03-2021

Answer:

$3.92

Step-by-step explanation:

1.24 x 3.16 = 3.9184

Rounding it off to two decimal places:

$3.92

Answer Link

Otras preguntas

Please select the word from the list that best fits the definition social class that is comprised of migrant farm workers
Sombody plees help mee. :|)))
In "The Caged Bird,” what is the speaker’s tone or attitude toward the subject of oppression? Choose three answers. anger confusion defiance indifference outra
words gussing. gussing the word ​
What was Magellan’s original motive for undertaking his voyage? He hoped to sail all the way around the world.He hoped to sail all the way around the world. He
Describe 4 functions of bones?
A capital budgeting project is expected to have the following cash flows: Year Cash Flows 0 -$850,000 1 $300,000 2 $400,000 3 $500,000 What is the project's net
Which of these is true about the size of the Sun? A. The Sun is about the same size as Earth. B. The Sun is about the same size as Jupiter. C. The Sun is
The price for a pair of shoes went from $120 to $200. What is the percent of change?
What was the goal of the Allies in the Pacific? How were they going to achieve that goal?