ceronmariajose95
ceronmariajose95 ceronmariajose95
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

A liter of milk cost 68 cents. A case of 12 liters costs $7.56. How much is saved per liter by buying the milk by the case?

Respuesta :

largehead987
largehead987 largehead987
  • 09-03-2021

Answer:

.60 or 60 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
jperalta20a0229 jperalta20a0229
  • 09-03-2021

Answer:

0.6 centavos

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Excessive withdrawal of groundwater for agricultural use rarely causes land subsidence, unlike excessive withdrawal for drinking water, which does cause subside
75% of how many peaches is 15 peaches
Which is the most questionable source of health information
why is carbon so abundant to living things when oxygen is to the earth
2722 rounded to the nearest thousand
What is the difference between a algebraic expression and a verbal expression?
Why is donald duck so popular in scandinavia?
Maggie's brother is 4 years younger than three times her age. The sum of their ages is 20. How old is Maggie?
Answer to this question please x
What is the product? (x − 3)(2x2 − 5x + 1)