VamLS9434 VamLS9434
  • 08-03-2021
  • Mathematics
contestada

Nelson purchased a 3 pound bunch of bananas for 0.99. At this rate, what is the price of a pound of bananas

Respuesta :

ishnah ishnah
  • 08-03-2021

Answer:

$0.33

Step-by-step explanation:

3 pounds of bananas were $0.99. So if you divide $0.99 by 3 that gives you $0.33 which is the price for one bunch.

Answer Link

Otras preguntas

At a sporting event, the price for 3 cheeseburgers and 2 cups of lemonade is $19 and the price for 2 cheeseburgers and 4 cups of lemonade is $18. How much does
Mrs. Sanders has three grandchildren, who call her regularly. One calls her every three days, one calls her every four days, and one calls her every five days.
Landry, a twenty-five year old man, notices that a woman left her wallet at a table in a coffee shop. He steals the wallet and all of the money inside. Of which
HELPPPPPP PLEASEeeeeeeeeeeeeee
Technician A says that when you jump-start a vehicle, a spark typically occurs when making the last jumper cable connection. Technician B says that all four of
Which of the following points best represents the location of -1; 15. ос OD Ов ОА + -2 в с 0 on the number line? D 2 + 2
Is it normal for your legs to malfunction during a squirting orgasm?
i dont understand it
Part A: Complete the square to rewrite the following equation in standard form. Show all necessary work. (6 points) x2 + 2x + y2 + 4y = 20 Part B: What are the
Jim made 45 treats for his birthday. He gave 5 away tohis family before taking the rest to school. What percent did he give away to his family?