mitchellavionna
mitchellavionna mitchellavionna
  • 06-03-2021
  • Mathematics
contestada

4) You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $3.70. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $7.10. Which place is the better buy?​

Respuesta :

emily2776 emily2776
  • 06-03-2021
Sam’s Club is better. If you divide 10 by 2, that’s 5 cans. You would then divide $7.10 by 2 to get the cost of 5 cans, which is $3.55 per can.
Answer Link

Otras preguntas

What is 6 (5x + 2y) -3 (2x + 3y) ?
Which structures protect the cell? Check all that apply. 1. cell wall 2. cell membrane 3. mitochondrion 4. nucleus 5. ribosome 6. Golgi body
Your cell phone plan costs $39.99 per month plus $.15 for each text message you send or receive. You have at most $45 to spend on your cell phone bill. What is
Can you please Solve 2|x-3|=4
Which number is equivalent to 43/12?
16 rolls of toilet paper come in a pack. What is the cost per roll if the package is priced for $13.79?
importance of online social media etiquette​
A street light is mounted on a pole. The tip of the shadow of a man who is standing on a street a short distance from the pole has an angle of elevation to the
Please help me and how your work!
Whistles like an old fashion kettle on the boil is example of a good command request simile cliche