mskisharocks mskisharocks
  • 10-12-2014
  • Mathematics
contestada

A 9 pound bag of mangoes cost $12.How much does 1 pound of mangoes cost

Respuesta :

Katieplummer Katieplummer
  • 10-12-2014
If 9 pounds cost 12$ you would divide 12$ by 9 to see how much one pound costs. That would be the answer.

12 divided by 9 = .75

One puns would cost .75 cents.
Answer Link

Otras preguntas

One effect of chunking is to increase the amount of material that can be held in working memory.a) Trueb) False
Which abbreviation is a surgical procedure? 1) I D 2) ID 3) MM 4) ung
How does the Floyd- Warshall algorithm work?
If fouled while not shooting, the ball is given to the team the foul was committed upon. They get the ball at the nearest side or baseline, out of bounds, and h
PLEASE HELP ASAP! Surface Area of a Triangular Pyramid - 7th grade math
Tinyiko is selling scones to support her family. She is buying her ingredients from the local shopping mall. It costs her R2,00 to prepare and make one scone an
A(n) _____ shows the object classes and relationships involved in a use case. 1) Modeling diagram 2) Class diagram 3) Use case diagram 4) Association diagram
About how many Latinos served in WWlla. 250,000 Latinosb. 500,000 Latinosc. 1 million Latinosd. 2 million Latinos
Buccinator muscle is responsible for: A) Compressing and flattening the cheeks (whistling, blowing, sucking) . B) Moving the tongue. C) Opening and closing the
One characteristic of an oligopolistic industry is that: A. Firms sell at a price equal to MC B. The decisions of one firm have no bearing on the outcomes for o