SchoolyPrep
SchoolyPrep SchoolyPrep
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many apples can you buy for $9.00? I got about 18 apples, is that considered correct?

Respuesta :

Trinity1187611 Trinity1187611
  • 11-11-2016
No.
3 ($) x 3= 9
So 2 (lb) x 3= 6

You could buy 6lbs of apples
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best defines a band of American Indians?
What is 1.4+3.75+6 please awnser
Peter paid $12.83 for a DVD. The price of the DVD was $11.99. How much sales tax did Peter pay?
In the picture, the skeleton is wearing a religious hat. Which of the following statements best describes the meaning of this image? a.The Church saves good Chr
As Americans we celebrate our unity anf also celebrate our diversity.why are they both strengths of our country?
What times what equals 63
how to estimate, then find the sum of137,638 52,091
angelique says that finding the absolute value of a number is the same as finding the opposite of the number. For example |-5|=5. Explain her error.
write 38/15 as a mixed number
What is ethnic cleansing