BeastMode2424
BeastMode2424 BeastMode2424
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Parmesan cheese was on sale for $13.60 per pound. Wesley bought a piece of the Parmesan cheese that weighed 1 1/8 pounds. How much did he pay?

Respuesta :

jeanmarcx
jeanmarcx jeanmarcx
  • 10-11-2016
cross multiply 11/8 with the price 13.60 to get a price of $18.7
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-11-2016
13.60 * 1 1/8 =
13.60 * 9/8 =
122.4/8 =
15.30 <==
Answer Link

Otras preguntas

You roll a 6-sided die with faces numbered 1 through 6, and toss a coin. What is the probability of rolling a 5 or getting tails?
what is the area and permater of a squre whose side is 3x plus 5
A cube with a volume of 64 cubic meters is scaled by a factor of 5 . What is the volume of the modified cube in cubic meters?
A population of fruit flies on an island lay their eggs in some rotting fruit. Some of the fruit is blown into the ocean by a storm and washes up on another is
Which colonial region's society is best described by the phrases in the box below? • known as the Breadbasket Colonies • welcomed a great mix of people • encou
What describes the intersection of cultures on the Arabian peninsula?
How to use passive transport in a sentence
Satirical writing was first developed by twentieth-century journalists.
what transformation is suggested by a straight line path of a band marching down a street
How does the setting of "To Build a Fire" shape the story's resolution?