lindasara124love
lindasara124love lindasara124love
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mr adams spent $36.25 on 12.5 pounds of nestle crunch. determine the cost per pound of nestele crunch, showing each step in the process

Respuesta :

chul
chul chul
  • 10-11-2016
What you know:

Mr. Adams spent $36.25 on 12.5 pounds.

All you do to find the cost per each pound is:

36.25/12.5

Your answer: 
$2.9 dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

True or False: Authors may change the syntax to place emphasis on another part of the sentence.
Explain the transfer of authority symbolized by the transfer of keys between Helen, Kate, and Annie throughout the play. Write a paragraph of at least 125 words
what do alkali metals do not include
what word below best describes the tone of this poem
identify two periods of history​
Free pointss yessir.
Friction produces heat. give one advantage and one disadvantage of this property?​
The angles in a triangle are in the ratio 1 : 2 : 3. Find the size of each angle in the triangle.
5 Find out the type of theof the followingfollowing sentencewill2.your ever sleep again!​
Find the value of x, the problem is below.