stephybug529
stephybug529 stephybug529
  • 09-11-2016
  • Mathematics
contestada

If 8 apples cost $1.60, how much is one apple?

Question 2 options:

10 cents


15 cents


20 cents


25 cents

Respuesta :

Blurryface25
Blurryface25 Blurryface25
  • 09-11-2016
1.60÷8=0.2$
it's 20 cents
Answer Link

Otras preguntas

why were the Christians persecuted in Rome?
Because of the unexpected cold weather,the cost of tomatoes increased 50 percent in one month.If the cost after the increase was 60 cent per pond,what was the c
Find two numbers that add up to 180
What is .03 as a percent and degree?
write the following comparison as a ratio reduced to lowest terms. 85 minutes to 8 hours
which of the following linear equations when graphed on a coordinate grid has the steepest slope? a. y=1/4x-7,    b. y=7/3x-2, c. y=9x+2/3   d. y=6x=5/9
Patrick owns an apartment building. He knows that the money he earns in a month depends on the rent he charges. The relationship can be modelled by E=1/50R(1650
what are some limiting factors for a penguin
What is the stretchy storage bag in the digestive track
what is the purpose of phosphates in fertilizer what is the purpose of phosphates in laundry detergent