classicmoviefan1916
classicmoviefan1916 classicmoviefan1916
  • 09-11-2016
  • Mathematics
contestada

The cost of 3 scarves is 26.25 what is the unit price?

Respuesta :

romellalveranga
romellalveranga romellalveranga
  • 09-11-2016
$8.75 because 26.25 divided by 3 equals 8.75. 
Answer Link
mb13
mb13 mb13
  • 09-11-2016

just divide:
_26.25__  = 8.75 
     3
that's the unit price for all 3 of the scarves
Answer Link

Otras preguntas

Which best explains how the structure of Anne Frank: The Diary of a Young Girl affects its meaning? A. Because the entries are written by different residents of
After building a road to connect it with a larger trade route, a small southeastern African village would most likely experience which of these effects during t
Write an integer that represents a bank withdrawl of $50.
What three things does DuBois state are the goals of Washington's agenda for the black people? THIS ONE - political power, civil rights, higher education enfr
Triangle LMN is congruent to triangle HIJ. Angle L measures 35 degrees angle M measures 65 degrees and angle H measures 2x + 10 degrees. Find the value o
A María no __________ __________ las fiestas
Cystic fibrosis is an inherited disorder that affects which of the following? pancreas heart lungs liver
The reign of terror during the french revolution led to the
Which is not a responsibility of a county government
1. What is the sum of the polynomials? (m + n + 3) + (m + n + 4) 2. Find the difference of the polynomials (10m – 6) – (7m – 4) 3. Find the difference of the p