Seudónimo Seudónimo
  • 08-11-2016
  • Mathematics
contestada

matt can buy an 8 oz jar of salsa for 2.79 or a 15 oz jar of salsa for 5.54. which jar has the best unit rate?

Respuesta :

Nataleighxo
Nataleighxo Nataleighxo
  • 10-11-2016
8 oz of salsa. has a unit rate of around 35 cents per ounce.
Answer Link
chloealexis0406 chloealexis0406
  • 08-01-2019

Answer:

8 oz of salsa. has a unit rate of around 35 cents per ounce.


Answer Link

Otras preguntas

Alicia rolls two fair number cubes numbered from 1 to 6. She first defines the sample space, as shown below: (1, 1), (1, 2), (1, 3), (1, 4), (1, 5), (1, 6) (2,
__________ is a Latin word for a reference book containing the definitions of words. A) Annual B) Dictionary C) Encyclopedia
Stevie Wonder has written in a wide range of styles. a. Sentence b. Fragment
Which sentence uses a verb that agrees with its compound subject? A.Either the pie or the berries is attracting ants. B.Juan and Walter lives in my neighborhoo
Who said to be or not to be?
All of the following are factors in upper respiratory diseases except a. viruses. b. lowered body temperature. c. allergens. d. bacteria.
What happened at the Battle of Poitiers? (a.k.a. Battle of Tours)
What are the three laws of Newton's
Over which interval is the graph of f(x) = –x2 + 3x + 8 increasing? (–∞, 1.5) (–∞, 10.25) (1.5, ∞) (10.25, ∞)
A vat of milk has spilled on a tile floor. The milk flow can be expressed with the function r(t) = 4t, where t represents time in minutes and r represents how f