Seudónimo Seudónimo
  • 08-11-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of 1 electric bulb is Rs.10 1/2. Find the cost of 26 bulbs?

Respuesta :

rubyruby1 rubyruby1
  • 10-11-2016
so 1 bulb= Rs 10 1/2
26 bulbs= 10 1/2×26

cost of 26 bulbs= Rs 390
Answer Link

Otras preguntas

why was Vietnam veterans memorial created?
what is seventy two divided by three?
Find the slope of the line that passes through the pair of points. ​(-40.86​,5.6​) and ​(0.86​,4.2​) simplify
What two countries did the United States and Britain fear would fall to Soviet influence, enabling the Soviets to influence the entire eastern Mediterranean?
how can microalgae be used to create biodiesel
Using quotations when answering a text-dependent question is best for providing evidence analyzing a topic introducing your ideas creating a topic sentence
A) x=90, y=47 B) x=47, y=43 C) x=43, y=47 D) x=90, y=43
DeWayne says that 60% more than 50 is 80.Tationna says that 60% more than 50 is 30.Who is right?What mistake did the other person make?
The Camp David Act Accords provided the framework for a treaty in which Egypt A. Agreed to help end Iranian hostage crisis B. Formally recognized Israel as a
Which is the equation for the statement: The quotient of 2 subtracted from a number and 5 is 3.5?