thatn3rd thatn3rd
  • 07-11-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit (1 pound) price (rounded to the nearest penny) for a piece of cheese if 1.24 pounds costs $11.25?

Respuesta :

charstar
charstar charstar
  • 07-11-2016
11.25/1.24=9.07

$9.07 per pound

Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate. (34 + 14) ÷ [42 – (20 + 16)]
Is the LCM of a pair of numbers ever equal to one of the numbers?
Hospitals are classified into four types depending on the sources of income received. List the four main types
which is greater .15 or 0.15
Characterize the nouns below according to the criteria of the classification you have learned. e.g growth-abstract, uncountable, common noun joy honesty ceremon
What are the unknowns in this problem? A problem states: "There are 2 more horses than cows in a field. There are 15 animals in the field in all. How many horse
Round to the nearest ten and hundred.363
what is 93•10•10•10•10•10•10•10
Express 4,400 in scientific notation
you and a friend are running on treadmills. you run 0.5 mile every 3 minutes and your friend runs 2 miles every 14 minutes. you both start and stop running at