Flexino Flexino
  • 06-11-2016
  • Mathematics
contestada

Three cartons of juice cost $4.77 .Find the cost of 8 cartons.

Respuesta :

Ligalas99
Ligalas99 Ligalas99
  • 06-11-2016
You just need to do cross multiplication.
If 3 cartoons cost 4.77 then 8 cost...
8×4.77÷3=$12.72 done!
Answer Link
tarin
tarin tarin
  • 06-11-2016
U will need to cross multiple
Answer Link

Otras preguntas

a sequence is defined recursively by f(1) = 16 and f(n) = f(n-1) + 12 find f(4)
why did the Spartans fear the Messenians
How do you say: "i am in love with you"in french?
is 14.5℅ equivalent to 14.5
Find the missing angle of an octagon if the others are 125, 132, 148, 124, 122, 106 and 100 degrees
plzzzz help mehh its scientific notation and im putting alot o point for it (7.2&10^7)^2 plz show it step-by-step so i can learn
AHHH Help thank you 1-4 <_<
What is the role of enzymes in organisms?
michaels bill at a restaurant was $46.32. He wants to leave a 17% tip. what will the new total be, including tip
What does each fruit symbolize in Esperanza rising?